skip to Main Content
+90 (506) 158 23 62 info@cestelkimya.com

Kalıp yapımında silikon malzemenin yaygın olmasındaki en önemli etken kalıba dökülen malzemenin kalıba yapışmamasıdır. Kalıba yapışmama yüzeye uygun yağlar sürülerek çözülebilir. Kalıptan çıkarılan malzemenin yüzeyi daha sonra alkol, tiner ile silinerek yağ temizlenebilir. Yüzeydeki yağın zımparalanması diğer bir seçenektir. Kısacası RTV silikon ile aynı sertlikte, daha sağlam (kolay yırtılmayan) uzun yıl dayanımı olan rtv kauçuk malzemelerde kullanılabilir.

Cestel Kimya rtv2 hibrit kauçuk ürünü ile silikon malzemeye gerek duymadan kalıp yapabilirsiniz. RTV2 Hibrit kauçuk malzememiz uzun yıllar kullanılabilen, yırtılmayan, çekme yapmayan yüksek teknoloji ile üretilen bir polimerdir. Bu malzememizle elde edilen kalıbın yüzeyine uygun yağ sürülüp istediğiniz malzemeyi dökebilirsiniz. Yüzey yağlandıktan sonra tekrar yağ sürmeden birkaç defa döküm yapabilirsiniz.

RTV2 Hibrit Kauçuk sistemlerin RTV2 Kalıp Silikon dan farkı?

  • Silikon kalıp fiyatı Hibrit Kauçuğa göre daha pahalıdır.
  • Hibrit kauçuk , silikon kalıba göre çok daha dayanıklıdır.
  • RTV hibrit kauçuk silikon reçineye göre çok daha fazla akıcıdır. Dolayısıyla dökümü daha rahattır.
  • Silikon kalıptan döküm malzemesi belli bir sayıya kadar yağ gerektirmeden kalıptan çıkar. Hibrit Kauçukta döküm yapmadan önce kalıbı yağlamak gerekir.

Silikon kalıplar belli döküm sayısından sonra dökümü yapılan malzeme kalıba kalıba yapışmaya başlar. Bu durumda ya yeni bir Rtv kalıp yapılır yada silikon kalıp yağlanarak kalıptan çıkartılır. Dökülen malzemeye göre silikon ömrü değisebilir. Örneğin poliüretan malzemeler 60 dökümden sonra silikona yapışmaya başlar. Kaliteli bir rtv silikonda bu oran 120 döküme çıkar. Hibrit kauçuk kalıplar en başından yağlanarak döküm yapılır. Fakat bu türdeki kalıplar çok uzun yıllar kullanılabilir.

Hibrit Kauçuk çesitlerimiz aşağıdadır.

  • RTV2 Hibrit RUB25 : Bu malzememiz 25 shore A sertliktedir. Kültür tuğlaları, poliester panel gibi uygulamalara uygundur
  • RTV2 Hibrit RUB35 : 35 shore A sertliktedir. Kültür tuğlaları, prekast dökümler, gibi uygulamar içindir.
  • RTV2 Hibrit RUB45: 45 shore A sertliktedir. Dekoratif taşlar, prekast dökümler, ayakkabı kalıpları ve diğer endustriyel kalıp yapımı için idealdir
  • RTV2 Hibrit RUB50: 50 shore A sertliktedir. Prekast dökümler, dekoratif eşya ve diğer endüstriyel kalıp yapımında kullanılabilir.
Prekast döküm RTV2 Silikon muadili
Dekoratif taş silikon kalıp muadili

Kalıp hibrit kauçuk nasıl hızlı hazırlanır? (Reaksiyona girer)

RTV oda koşullarında kürlenen yani reaksiyona giren anlamındadır. Oda koşullarında yaklaşık 24 saatte reaksiyonu tamamlar. Yani oda koşullarında 24 saat sonra kullanılabilir. Fakat bazı durumlarda kalıbın daha hızlı oluşması istenir. Hızlı kalıp almak için ya reçinenin içine hızlandırıcı atılır (çok önerdiğimiz bir seçenek değil), ya da ortam ısısını artırmak. Ortam ısısını artırmak fazla enerji harcayacağından, fırında 60 derecede tutmak daha ekonomik ve basit olacaktır. 60 derecelik sıcaklık reaksiyon süresini 6 saate kadar düşürecektir. Kalıp silikon da olduğu gibi sıcaklığı arttırmak kalıplanma süresini kısaltacaktır. Fakat sıcaklığın 60 derecenin üstünde olması yüzeyde pürüzlüğe neden olabilir. Bu yüzden sıcaklığın 60 dereceden fazla olması önerilmez.

RTV Hibrit Kauçuk Kalıp Nasıl Hazırlanır?

Hibrit kauçuk çift bileşenlidir ve ağırlıkça 1:1 oranda karıştırılır. Oda sıcaklığında bileşenler akıcı (düşük vizkositeli) olup, rahat karışım yapılabilir. İki malzeme karıştırılmadan önce A bileşeni kendi arasında karıştırılmalıdır. RTV Kalıp silikonunda olduğu gibi karışımın oda sıcaklığında veya 15 derecenin üzerinde olması tavsiye edilir. RTV silikon da olduğu gibi A bileşenine vakum uygulanması yüzey kalitesini çok arttıracaktır. (Vakum uygulanması olmazsa olmaz değildir.) A ve B bileşeni 1:1 oranında düşük devirli bir mikser ile 3 dakika karıştırılır. Mikser kullanılmadan spatula veya kaşık ile 5 dakika da karıştırılabilir. Elde edilen karışım kalıp için hazırlanan bölmeye dökülür. Döküm yapıldıktan 30 dakika içinde yüzeyde oluşan baloncuklar hava tutularak yok edilebilir. Oda koşullarında 30 dakika içinde sıvı karışım jelleşir ve 24 saat sonrada kullanıma hazır olur.