skip to Main Content
+90 (506) 158 23 62 info@cestelkimya.com

Neden Silikon kalıbım kurumadı (donmadı)?

RTV silikon reçinesin kurumamasının birçok nedeni olabilir. Silikon kalıp yapımında kalay ve platinyum bazlı reçineler kullanılır. Platinyum bazlı silikon reçineler bazı durumlarda havadaki etkenlerden dolayı havaya bakan kısmı tam kurumayabilir. Kurumayan kısma CESTEL firmamızın geliştirdiği özel kurutucu CESDUST malzemesi serpilir. Daha sonra serpilen CESDUST yüzeyden temizlenerek yüzeyin kuruması sağlanır.

Platinyum bazlı reçinelerde kalıbın döküldü zemin çok önemlidir. Kalay bazlı silikon, poliüretan, lateks gibi malzemelerin üstüne platinyum bazlı silikon döküldüğü zaman, reçine reaksiyonunu tamamlamayabilir ve silikon kurumayabilir. Sonuç olarak platinyum silikon kullanacağınız zaman, dökeceginiz malzeme üzerinde ufak miktarda döküm yaparak test etmenizi tavsiye ederiz.

Kalıp silikonunuz kuruduğu zaman yer yer nokta ve çizgiler (harelenme) oluşursa reçinenin iyi ve homojen karışmadığını göstermektedir.

Dökülen RTV Silikon kalıp tamamen kurumadıysa, bunun bir kaç nedeni olabilir. Birinci neden silikon ve katalizörün doğru oranda karıştırılmaması olabilir. Platinyum silikonlarda bu sorunla sıklıkla karşılaşılır. Doğru oran için reçinenin belirtildiği oranda, tartım yapılarak karıştırılması gerekir. İkinci bir neden ise, reçinenin kuruması için yeterli zamanın geçmemesidir. Ortam sıcaklığına göre kuruma süresi değişir. Oda sıcaklığından düşük bir ortamda kuruma uzun süreli olur. Çok soğuk ortamlar, reçinenin kuruması için zorlu bir ortamdır. Bu yüzden 17 derecenin altında döküm yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Kurumaması için son neden olarak da silikon reçinesinin içine katılan dolgu, boya gibi malzemelerin reçinenizle uyumlu olmaması olabilir. Bu katkı malzemeleri uygun değilse, reçinenizi kurutmayabilir.