skip to Main Content
+90 (506) 158 23 62 info@cestelkimya.com

Silikon Kalıp İmalatı ve Döküm Üretimi

Silikon Kalıp İmalatı Ve Döküm Üretimi

Tanımı

İyi bir tasarım, uygulama kolaylığı, kalıptan rahat çıkarma, orjinale yakın kopyalama, kalıp maliyeti ve kalıp kullanım ömrü silikon kalıp imalatı ve döküm üretiminde çok önemlidir.Oda koşullarında kürlenen (reaksiyona giren)  RTV silikon kauçuklar kalıp imalatında sıkça kullanılır. Oda sıcaklığında kürlenen ve çift bileşenli Cestel kalıp silikonu  serisi kalıp imalatında mükemmel performans sağlar.

Kullanım Alanları

 • Mobilya ve dekoratif ev aksesuarları
 • Poliüretan ve poliester dekorasyon parçaları
 • Gıda kalıbı (kek, çikolata…) ve pişirme kalıbı
 • Model ve elle kalıp tasarımı
 • Mimari restorasyon
 • Heykel ve balmumu kalıbı
 • Hediyelik eşya
 • Ayakkabı Taban Kaıbı
 • Seramik ve Çömlek Kalıbı
 • Kauçuk lastik kalıbı
 • Beton ve fiber elyaf beton döküm kalıbı

Rtv silikonun ömrü ne kadar?

RTV silikonun ömrü içine dökülecek olan reçine ve malzemenin türüne bağlıdır. Örneğin RTV silikon kalıba poliüretan reçine dökülecekse, poliüretan reçineden çıkan ısı silikon kalıbın ömrünü azaltır. Bu da silikon kalıbtan 30 ile 50 döküm arasında kalıp alma olasılığını sağlar. Silikon kalıbın 30 dökümlük olması, döküm sayısı olarak çok düşüktür. Bu da silikon malzemesinin kalitesinin de düşük olduğunu gösterir. Firmamız, Cestele Kimya’nın RTV2 silikon ile yapılan kalıplar ortalama 120 döküme kadar dayanmaktadır. Bu da silikon malzemenin kalitesinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Kalıp yapımında neden silikon kullanılr?

Silikon kalıp sektöründe sıklıkla kullanılır. Cestel kalıp silikon malzemesiyle çok yumuşak kalıp yapılması, bu malzemeyi poliüretan gibi malzemelere göre avantaj sağlar. Ayrıca silikon dan yapılmış bir kalıba dökülen reçine yapışmadan kalıptan çıkar. Böylelikle kalıp ayırıcıya gerek kalmaz. Kalıp ayırıcının kullanılmaması da son üründe ekstra temizleme işlemini ortadan kaldırır. Türkiye de silikon hammaddesi genellikle ithal edilir. Fakat 2018 yılında firmamız Cestel Kimya kalıp için RTV silikon hammaddesinini üretimine başladı.

Silikon kalıp mı poliüretan kalıp mı?

Cestel RTV Silikon ve poliüretan malzemeler kalıp ve döküm reçinesi olarak sıklıkla kullanılır. Bu iki malzeme birbirinden çok farklı özelliklere sahiptir. Silikon malzemesini poliüretandan ayıran en önemli özellik, kendinden kalıp ayırıcı özelliğine sahip olması. Yani içine dökülen malzeme silikon kalıba yapışmaz. Poliüretan kalıba reçine döküleceği zaman içine ekstra kalıp ayırıcı sürülmesi gerekir. Cestel RTV Silikon kalıbın diğer belirgin bir özelliği de ısıya dayanımı poliüretandan çok daha fazladır. Poliüretandan yapılan bir kalıbın dayanım süresi ve mekanik özellikleri silikona göre çok daha fazladır.

Silikon nelere kadir?

Cestel Silikon malzemeler hiç ummadığımız yerlerde karşımıza çıkabilir. Üzerimizdeki giysilerde, mutfak araç gereçlerinde, boyalarda, makinalarda, kozmetikte, medikal sektörde, inşaat sektöründe, modellemelerde gibi RTV Silikon  malzemesi çok sıklıkla kullanılır. Isıya çok dayanıklı olması, insan sağlığına zararsız olması, kolay kolay bir malzemenin yapışmaması silikonu bulunmaz bir malzeme yapar. Silikonu yerine dolduracak bir malzemenin bulunmaması bu malzemeyi daha da kıymetli yapıyor. Kıymetli olan bir malzemenin de değerinin yüksek olacağının unutulmaması gerekir.

RTV Silikon kalıbı, hızlı nasıl alırsınız?

RTV silikon  oda koşullarında yaklaşık 24 saatte oluşur. Fakat RTV silikonu katalizör ile karıştırıp 60 derecelik bir ortamda bekletirseniz, kalıbınızı yarım saatte oluşturabilirsiniz. Kalıp teknikleri için firmamız Cestel Kimya ‘dan daha fazla bilgi alabirsiniz.